Nosorožci tuponosí severní čelí vyhynutí, protože pytláci za posledních několik let vyhubili většinu jejich populace. Zůstává jich pět.
Odborníci na ochranu životního prostředí a zvířat se s živočichy na pokraji vyhynutí setkávají často, ale situace v africké Keni patří mezi jednu z vůbec nejhorších. I když se Čechům může zdát, že po světě stále běhá dostatečný počet různých nosorožců, pravda leží někde jinde. Pokud se chceme bavit o konkrétním poddruhu nosorožce tuponosého a tedy o nosorožci tuponosém severním, jeho populace na Zemi se za posledních několik desítek let scvrkla na opravdové minimum.
Nosorožci sice nepatří mezi nejběžnější zvířata v našich regionech, ale i přesto bychom se s nimi klidně mohli setkat v okolních zoologických zahradách. To platí i pro zoologickou zahradu ve městě Dvůr Králové nad Labem, která se přibližně okolo roku 2000 rozhodla zahájit masivní kampaň na záchranu vzácného nosorožce tuponosého severního tím, že šest exemplářů přivedla na své území, kde se o ně nepřetržitě staral tým odborníků. Čtyři zvířata ze zmíněných šesti byla v té době schopna se rozmnožovat (jako jediné exempláře z celé populace), a proto bylo v roce 2009 rozhodnuto, že právě čtyři plodní nosorožci budou převezeny do jejich přirozené oblasti výskytu v africké Keni. Bohužel, situace nepokračovala velmi růžově, když za jistý čas jeden ze čtyř keňských kusů zemřel a podobný osud postihl i jednoho ze dvou nosorožců zbývajících v české zoologické zahradě.
Situace se vyostřila a získala si celosvětové mediální pokrytí poté, co v polovině prosince loňského roku zemřel jeden (Angalifu) ze dvou nosorožců žijících v americkém San Diegu. Po jeho smrti bylo oficiálně oznámeno, že v této chvíli se na světě nachází jen pět posledních zvířat z tohoto druhu. Abychom ti přiblížili zoufalý stav nosorožců, v San Diegu se nachází starší samice Nola, která i přes enormní snahu ze strany zoologické zahrady a zesnulého Angalifa nedokázala být oplodněna. Další starší samice žije v České republice, kde musela zůstat, když její kamarádi byli převezeni do Keni, protože její šance na budoucí reprodukci byla příliš malá. Poslední tři exempláře se nacházejí v rezervaci v Keni, kde žijí dvě samice Najin a Fatu, ale i poslední samec nosorožce tuponosého severního jménem Sudan. Všichni tři žijí bok po boku v rámci programu, který doufá v budoucí reprodukci mezi těmito třemi zvířaty, ale situace je o to vážnější, že Sudanovy schopnosti rozmnožovat se ve věku 40 let nejsou nejlepší.
Smutek na tvářích chovatelů se objevil i v říjnu loňského roku, kdy zemřel 34letý samec žijící v rezervaci Keni, i když si chovatelé dodnes nedokážou přesně vysvětlit, co se vlastně stalo. Smutným konstatováním bylo, že zemřelý Suni byl pravděpodobně posledním samcem vzácného druhu, který mohl oplodnit zbývající samice přirozenou cestou. Předpokládá se, že jedinou schůdnou cestou bude v následujícím období umělé oplodnění žijících samic, protože zoologické zahradě v San Diegu se podařilo uchovat část pohlavních buněk a spermií zesnulého Angalifa pro případ, že přirozené početí nebude fungovat a bude třeba přistoupit na vědecké experimenty s oplodňováním.
Posledním žijícím samcem tohoto nosorožce je již výše zmiňovaný Sudan, který dnes ve společnosti dvou samic přežívá v africké Keni. Jeho rodinu a ostatních blízkých během posledních několika let pozabíjeli nelítostní pytláci, pro které jsou rohy nosorožců nesmírně vzácnou komoditou pro cílový trh zejména v Asii, kde je někteří lidé stále považují za léčivé. I proto přistoupili kompetentní k radikálnímu kroku a Sudanovi roh odřízli, aby se z něj stal nosorožec nezajímavý pro potenciální pytláky. Kromě toho se rezervace rozhodla Sudanovi přidělit speciální ochranku složenou z několika ozbrojených mužů, střežících nosorožce ve dne i v noci, aniž by ho byť jen na vteřinu nechali o samotě. "Zájem o vzácné nosorožčí rohy a kůži v posledních letech ještě stoupl, kvůli čemuž také rezervace zaznamenala několik drzých pokusů o Sudanovo usmrcení, což dospělo až do stádia, že najatí musely být precizní vyškoleni ochránci, kteří jsou nosorožci schopni pomoci v jakékoliv situaci," říká Simor Irungu, jeden ze strážců.
Bohužel, i přes snahu trvající od roku 2009, kdy nosorožci přijeli z České republiky do Keni, nesčetné pokusy o oplodnění samic skončily neúspěchem. V současnosti tak pravděpodobně jediná možnost, jak zachovat rod vzácných nosorožců tuponosých severních, směřuje k umělému oplodnění. Přestože ochránci přírody předpokládají, že za několik let bychom mohli přijít i o poslední žijící exemplář, my věříme, že vědci udělají vše pro to, aby to tak neskončilo.
Ozbrojení strážci Sudana chrání ve dne i v noci
Zesnulý Angalifa z amerického San Diega
Žádné komentáře:
Okomentovat
koment může přidat každý i jako anonym. není potřeba být přihlášen